Murki oporowe mają bardzo wiele zastosowań przede wszystkim w ogrodzie, gdzie pełnią funkcję podpory dla wzniesionych rabat, a także posiadając bogate walory dekoracyjne. Zależnie od tego z jakiego materiału zostają wzniesione murki oporowe, będą się one różnić między sobą sposobem budowy oraz wytrzymałością. Nasza firma zajmuje się właśnie wykonaniem murków oporowych z każdego rodzaju materiału zapewniając maksymalne własności użytkowe i estetyczny wygląd.
Ogród to bardzo rzadko teren równinny. Wręcz przeciwnie, ogród o zróżnicowanej rzeźbie terenu o wiele korzystniej się prezentuje. Jednakże ogród na dość płaskim terenie możemy w bardzo łatwy sposób uświetnić choćby poprzez usypanie górki z ziemi, a jeśli zastosuje się murek oporowy, wówczas skarpa może być dosyć stroma bez obawy o osunięcie się części ziemi. Wykonanie murków oporowych niesie szereg zalet estetycznych, gdyż pozwala na stworzenie niepowtarzalnego ogrody rodem z dzikich dżungli naszej planety. Nie jest również tajemnicą, że ogród z murkiem lub murkami oporowymi wygląda o wiele bardziej interesująco niż płaski, z samymi rabatami.
Bardzo popularne i najładniejsze z materiałów stosowanych do tego celu są kamienie, otoczaki, albo skały granitowe, piaskowiec i marmur. Kamienie te z wyłączeniem dosyć ładnego, ale niestety o krótkiej żywotności wapienia lub piaskowca, są praktycznie niezniszczalne. W zależności od tego czy życzymy sobie wykonanie murku oporowego z dużych skał i kamieni, wybieramy na przykład granit lub marmur, natomiast mniejsze kawałki z wapienia i piaskowca, dzięki czemu pozwalają się w łatwy sposób rozłamywać. Niestety, ze względu na swoją porowatość nie powinny pozostawać w bezpośrednim kontakcie z wodą, gdyż już pierwszej zimy popękają. Również popularnym materiałem są cegły pasujące do tradycyjnych, wiejskich domów. Dużym powodzeniem cieszą się cegły z rozbiórki jako długowieczny, solidny materiał. Stosujemy również brukową kostkę kamienną, szczególnie tworząc obwódki.
Zasadniczo murki oporowe dzielimy na suche i mokre. Suche układamy bez stosowania materiału spajającego, ewentualnie ziemi, którą zasypujemy między wszystkie elementy, lub umacniając cały murek zasadzoną roślinnością. Murki mokre mają o wiele większą wytrzymałość, co pozwala na zbudowanie ich wyższych i szerszych. Tutaj substancją spajającą poszczególne elementy murka jest zaprawa murarska. Wyższe murki nieraz wymagają solidnych, betonowych fundamentów. Będą musiały wytrzymać napór dużych ilości ziemi. Kamienie lub inny materiał układamy tak, aby od frontu była równa, ładna powierzchnia. Wierzchnią warstwę mocujemy szczególnie solidnie, aby była maksymalnie wytrzymała. Dlatego właśnie zawsze konfrontujemy walory estetyczne, które wielu błędnie uważa za najistotniejsze, z trwałością i bezpieczeństwem.